0 głosów
40 wizyt
w Ciekawostki przez użytkownika (140)

Rzecznik spraw obywateleskich interweniował niedawno w sądzie w niebywale dziwnej sprawie. Kobieta która wiozła do szpitala kilkumiesięczne dziecko z urazem głowy została pozbawiona przez policje prawa jazdy, ponieważ przekroczyła w terenie zabudowanym 50km/h, pomimo tego że działała w stanie wyższej konieczności.

Rzecznik od dawna nie zgadza się z automatyzmem jaki stosują starości na podstawie opisu policjantów, podważający wyższą konieczność. 

Art. 102 ust. 1aa u.k.p. wprowadzono właśnie dla rozważenia przez organ administracji, czy nie było stanu wyższej konieczności, usprawiedliwiającego odstąpienie od zatrzymania prawa jazdy. Ponadto jak wskazał Naczelny Sąd Administracji w podjętej na wniosek RPO uchwale z 1 lipca 2019 r., (sygn. I OPS 3/18):

"w sytuacji podniesienia przez stronę, że do przekroczenia dopuszczalnej prędkości doszło z uwagi na sytuację usprawiedliwiająca spowodowaną stanem wyższej konieczności, mając na względzie treść art. 102 ust. 1aa u.k.p. organ administracji prowadzi postępowanie wyjaśniające w tym zakresie".

 

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na ten post.

...